museum-digitaltransylvania
CTRL + Y
en
Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény Fa- és Fémgyűjtemény [2006.37.03]
Fanyereg (Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény (CC BY-NC-SA)
1 / 5 Previous<- Next->

Fanyereg

Cite this page Data sheet (PDF) Calculate distance to your current location Archived versions Mark for comparison Graph view

Description

Fából készült lónyereg. Négy darabból illesztették össze a vázat: két nyeregszárnyból (nyeregtábla), ezek a vízszintes részei, és két kápából, ezek a függőleges részei. A kápákat csapolással illesztették a nyeregszárnyakba és szegekkel erősítették meg a kötést. A kápák merevítik a nyeregszárnyakat. A merevítés mellett segítenek elosztani a terhet a ló 12. és 13. gerinccsigolyákból és az azok mellettiekből kiinduló bordákra. A lovas súlya így nem az állat gerincét terheli, hanem eloszlik a bordákon. Az állatnak is könnyebb a teher viselése az ilyen nyereggel és a lovasnak is kényelmesebb a lovaglás. Ezt a nyeregszerkesztést magyar nyeregnek hívjuk. (Magyar Néprajzi Lexikon 4. kötet, nyereg szócikk; Magyar Néprajz II. kötet, Gazdálkodás)

Material/Technique

Fa, vas, bőr / faragás, csapolás, szegelés

Measurements

H: 47 cm; M: 24,5 cm; Sz: 25,5 cm

Created Created
1801
Was used Was used
1801
Sândominic
1800 2002
Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény

Object from: Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény

A Kallós Zoltán Alapítvány gondozásában Válaszúton működő Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény létrehozása az 1990-es évekre tehető. Az intézmény és...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.