museum-digitaltransylvania
CTRL + Y
en
Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény Kerámiagyűjtemény [2015.03.52.1/2]
Dohánytartó bödön (Kallós Zoltán Alapítvány CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Kallós Zoltán Alapítvány (CC BY-NC-SA)
3 / 3 Previous<- Next->

Dohánytartó bödön

Cite this page Data sheet (PDF) Calculate distance to your current location Archived versions Mark for comparison Graph view

Description

Kallós Zoltán elmondásából tudjuk, hogy ezt a tárgyat a fazekasinasok vizsgadarabnak készítették és vásárlás útján került múzeumunkba. Kresz Mária leírásából: “Mivel a dohány tiltott dolog volt, jó, ha senkinek sincs mersze a tartójába nyúlni, ezért a forma lehet ijesztő fenevad – medve –, s ilyenkor az állat feje az edény fedője.A dohánytartó edény lehetett ember alakú, vagy bajuszos emberfej, kalapja a fedő, avagy – hogy minél ijesztőbb legyen –, törökülésbenülő basa. Leggyakoribb a medveforma, ilyen az ország minden részén készült. A mackó tarthat botot is a kezében. A rücskös szőrutánzat úgy készült, hogy a lágy agyagot harisnyán vagy szitán nyomták keresztül, és ezt a szőrzetet rakták az állatalak testére. A dohánytartó medve helye a sublóton volt, szobadísznek számított.” (Kresz-Kövér: Magyar népi cserépedények. Móra,1983)

Material/Technique

Agyag, máz/korongolás

Measurements

H:17,4 cm; Sz:10 cm

Collected Collected
1901
Kallós, Zoltán (néprajzkutató)
[Relation to time] [Relation to time]
1901
1900 2002
Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény

Object from: Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény

A Kallós Zoltán Alapítvány gondozásában Válaszúton működő Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény létrehozása az 1990-es évekre tehető. Az intézmény és...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.